Jak zdrowo i smacznie kisić warzywa i owoce?

Kiszenie to znany od wieków sposób konserwacji żywności, który jest wyjątkowo popularny w polskiej kuchni. Okazuje się jednak, że produkty poddane fermentacji można spotkać także w kuchni azjatyckiej czy marokańskiej. W końcu kiszonki to źródło zdrowia i cennych składników odżywczych, dlatego warto po nie regularnie sięgać.

Dlaczego warto kisić?

Kiszenie to zdrowy i chyba najtańszy sposób na konserwację żywności. Już w okresie staropolskim był znaną i cenioną metodą na konserwację żywności w domach. Kiszenie to w pełni naturalny sposób obróbki żywności, który nie wiąże się z dodawaniem do potraw konserwantów czy chemicznych ulepszaczy. Kiszenie opiera się na procesie fermentacji, przez co jest bardzo zdrowe dla naszych organizmów. Kiszonki są bogatym źródłem witaminy C, A, E, K, magnezu, wapnia, fosforu i kwasu foliowego. Nie tylko wspierają naturalną odporność organizmu, ale również wpływają na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego i pobudzenie trawienia. Probiotyki zawarte w kwasie mlekowym pozwalają na uzupełnienie naturalnej flory bakteryjnej jelit. Warto podkreślić, że kiszonki utrzymują świetny smak również przy dłuższym przechowywaniu.

Jak zrobić kiszonki?

Kiszonki to najprostsze przetwory, do zrobienia których wcale nie trzeba posiadać wybitnych zdolności kulinarnych. Warzywa takie jak ogórki, pomidory czy poszatkowaną kapustę białą należy umieścić w kamionkowym garnku i zalać przegotowaną solanką. Produkty poddane kiszeniu muszą być pozbawione dostępu powietrza, dlatego należy je dobrze ubić i przykryć. W pierwszych trzech dniach kiszenia powinniśmy postawić garnek w ciepłym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 20 stopni Celsjusza. Po tych kilku dniach, kiszonki można przenieść w chłodniejsze miejsce. Duże ilości warzyw często kisi się w beczkach dębowych lub brzozowych.

Jakie warzywa i owoce możemy kisić?

Do kiszenia najlepiej jest wybierać owoce i warzywa, które zawierają sporą ilość cukru, pozytywnie wpływającego na proces fermentacji. Są to ogórki, kapusta, cytryny, buraki, marchew. Popularne jest także kiszenie świeżych grzybów. Najpopularniejsze są kiszone ogórki i kapusta, które w polskiej kuchni wykorzystujemy praktycznie na co dzień jako przyprawę lub podstawowy składnik wielu dań. Obowiązkowy jest również kiszony barszcz z buraków, przyrządzany na Wigilię. Przepisów na kiszonki jest naprawdę wiele – są to zarówno “klasyczne” receptury,  jak i nowoczesne formy przetworów z pikantnymi przyprawami i ciekawymi dodatkami. Warto eksperymentować, ponieważ kiszenie nadaje warzywom ostry, kwaśny smak, który można dodatkowo podkreślić odpowiednimi  przyprawami.

Food obraz autorstwa KamranAydinov - www.freepik.com