Domowe przetwory i ich zalety?

Przetwory przygotowywane w domu cieszą się popularnością (https://ranozebrano.pl/napoje-przetwory). Dają nie tylko przyjemność z ich przygotowania, ale również uzupełniają domową spiżarnię. Smakują całkiem inaczej, niż przetwory kupowane w sklepach i mają inne wartości odżywcze. Warto poznać zalety domowych przetworów, których przygotowaniem może zająć się każdy z nas.

Domowe przetwory – co można przygotować?

Wśród domowych przetworów królują warzywa i owoce, ale również grzyby. Domowymi przetworami są wszelkiego rodzaju kiszonki, marynaty, soki, dżemy, czy konfitury. Bardzo dobrze przechowują się kiszone ogórki i kapusta, ale również syropy z całymi owocami – śliwkami, jabłkami czy gruszkami. Domowe przetwory są sposobem na zamknięcie w słoiku smaku i aromatu warzyw i owoców, nawet jeśli wakacje mamy już dawno za sobą. Można po nie sięgać w dowolnej chwili, kiedy tylko zatęsknimy za domowymi smakami. Trud włożony w samodzielne przygotowanie przetworów jest wynagrodzony przez ich pyszny smak i walory odżywcze.

Dlaczego warto robić przetwory samodzielnie?

  • Wiele osób uważa, że samodzielne przygotowywanie przetworów to strata czasu. Te osoby chyba nie próbowały prawdziwych, domowych słoików ogórkami, grzybami czy sokami. Niewątpliwą zaletą domowych przetworów jest ich smak, który jest wolny od chemicznych ulepszaczy i konserwantów. Można powiedzieć, że domowe przetwory smakują jak u mamy. Najlepiej, jeśli są przygotowane z własnych warzyw lub świeżo zebranych grzybów.
  • Domowe przetwory dzięki brakowi sztucznych dodatków są dla nas zdrowe, a brak masowej obróbki sprawia, że są bogate w witaminy i składniki odżywcze.
  • Do wytwarzania przetworów samodzielnie, możemy wybierać wyłącznie zdrowe i dojrzałe owoce oraz warzywa, dzięki czemu mamy gwarancję ich wysokiej jakości.
  • Domowe przetwory można długo przechowywać – przecież nie mają terminu ważności, jak słoiki kupowane w marketach. Często bywa, że słoiki, które na sklepowych półkach byłyby dawno przeterminowane, w domowej piwniczce nadal mają się świetnie.

Czy domowe przetwory są drogie?

Nie jest prawdą, że domowe przygotowywanie przetworów dużo kosztuje, chociaż należy się przygotować na konieczność poświęcenia na to wolnego czasu. Owoce i warzywa w sezonie są tanie i przygotowanie z nich sałatek czy soków może być tańsze niż kupowanie przetworów w sklepach lub kupowanie świeżych owoców i warzyw po sezonie. W ten sposób można zaoszczędzić, przy okazji wiedząc, co jemy. Wiele osób samodzielnie hoduje rośliny, które później są wykorzystywane do przetworów, a więc tak naprawdę koszty pozyskania surowca jest niewielki. Przy większej ilości własnych grządek, koszt przygotowania słoika soku czy sałatki może wynieść nawet poniżej 1 złotego.

Winter obraz autorstwa freepik - www.freepik.com